Метаболічний паспорт

Коли призначається яка-небудь дієта лікарями-дієтологами, практично не враховуються особливості обміну речовин у пацієнта, хоча в кожної людини свій «метаболічний паспорт». Запропонуйте структуру такого «документа» і показники, які слід ураховувати під час призначення різних дієт.

Доповідь підготувала учениця 10 класу  Кохан Анастасія

Слово «дієта» зазвичай вживається у подвійному значенні: як їжа і як режим харчування.

Про те ж повідомляє енциклопедичний словник: «Дієта – спеціально підібраний за кількістю, хімічному складу, калорійності та кулінарній обробці раціон харчування».

Чомусь у людей склалося уявлення, що дієта це система обмеження від радості смачного та різноманітного столу.

А ось давньогрецьке тлумачення поняття «дієта» мало більш глибокий зміст. «Diaita» – спосіб життя, спосіб дії, погляд на реальність поточного часу.

У такому розумінні дієта є не що інше, як мистецтво управління своїми потребами, дотримання розумного режиму харчування, розуміння біологічних ритмів свого організму, узгодження свого життя з природою.

Дієти можуть бути оздоровчі і змічнюючі, вони стосуються раціонального харчування на збалансованій основі. Вони рекомендуються тим, хто вважає себе здоровим або бажає поліпшити своє самопочуття.

Лікувальні дієти призначаються лікарем з наявного переліку залежно від тих чи інших характеристик вашої хвороби. Ще дієти є низькокалорійні і дієти для схуднення

В основному, способи дієт для схуднення можна об’єднати в три групи:

  • обмеження кількості їжі;
  • обмеження режиму;
  • обмеження складу раціону.

За першим принципом дієти обмежують калорійність раціону, розміри порцій, закликають відмовлятися від вечері тощо. При обмеженні режиму ви харчуєтеся або строго за графіком, або відповідно з якимись критеріями (наприклад, їсте по 250 г їжі кожні 2 години). По третьому принципом дієти обмежують перелік тих продуктів, які вам можна вживати. Це так звані «чисті» типи дієт.

Дієти для схуднення — найчисленніші і найпопулярніші, і якщо з лікувальними видами дієт все зрозуміло (вони призначаються лікарем з наявного переліку залежно від тих чи інших характеристик вашої хвороби), то дієти для схуднення ми, як правило, призначаємо собі самі.

Наука створює все нові і нові способи оздоровлення людини і лікування всіляких недуг. Дієтологія стала найважливішою частиною медицини, зміцнюючи свій авторитет скрупульозно розробленими та науково вивіреними рецептами харчування.

На жаль, при цьому нерідко втрачалося головне сполучна ланка між науковим мисленням і реальними запитами людини. Перебуваючи у владі спеціальних термінів і схем, наука дієтологія часто ніби не помічає, що поряд з нею є жива особистість, яка зовсім не є науковим опонентом. Замість того, щоб розібратися в самій людині, деякі дієтологи затівають абстрактні суперечки про переваги та недоліки тих чи інших систем харчування, часом спростовуючи не лише інших, а й самих себе. У цих суперечностях визнаються і самі медики.

Ось що пише відомий фахівець дієтології М. Гурвич: «Численні відомості в деяких довідниках можуть тільки заплутати. Наприклад, є 28 лікувальних столів (а з урахуванням варіантів, що позначаються буквеними індексами, – більше 40). Кожен стіл – при певному недугу. Але у багатьох людей, яким за сорок років буває відразу кілька хвороб. Якої ж дієти їм дотримуватися? Одні автори популярних статей говорять про шкідливість деяких продуктів, інші, використовуючи схожі доводи, викреслюють їх зі списку шкідливих».

Але проблема не тільки в цьому. За останні півстоліття структура харчування стала більш раціональною, все частіше висловлюються думки, що нинішній, досить грамотний пацієнт цілком в змозі скласти власний раціон. Керуючись загальними принципами лікувального харчування, він сам може врахувати особливості свого здоров’я, переносимість продуктів, звички, смаки, бажання.

На сьогоднішній день, говорячи про діети, лікарі нерідко згадують термін «метаболізм». Що це таке простою мовою? Як саме цей процес пов’язаний зі схудненням?

Метаболізм — обмін речовин, який проходить у тілі абсолютно кожної живої істоти. Під метаболічним процесом також мають на увазі швидкість, з якою організм перетворює їжу в енергію. Кожну секунду в нашому тілі відбувається більше тисячі хімічних процесів. Їх сукупність — це метаболічний процес. Варто відзначити, що у чоловіків обмін речовин відбувається набагато швидше, ніж у жінок. Швидкість цього процесу безпосередньо пов’язана не тільки з гендерною приналежністю, але і з статурою того чи іншого людини. Саме з цієї причини у людей, які мають зайву вагу, обмін речовин сповільнений. Ще одні важливі фактори, які впливають на метаболічний процес, — це спадковість і загальний гормональний фон організму. У разі якщо ви помітили, що обмін речовин у вашому тілі став відбуватися значно повільніше, причиною цього може бути дієта, стрес, фізичні навантаження або прийняття лікарських препаратів.

Речовина і енергія тісно пов’язані між собою. Саме вони є важливими складовими метаболічного процесу. Існує три різновиди обміну речовин: базовий,  активний,  травний.

Базовий метаболізм — це та енергія, яку організм витрачає на підтримання та нормального функціонування життєво важливих органів. Саме він забезпечує роботу серця, легень, нирок, травного тракту, печінки та кори головного мозку.

Активний обмін речовин — це енергія, яка необхідна для фізичної активності. Варто відзначити, що чим більше рухається людина, тим швидше в його організмі відбувається метаболічний процес.

Травний метаболізм — це енергія, яка необхідна організму для перетравлення отриманої їжі. Жирні і смажені страви розщеплюються набагато довше, ніж корисні продукти. Саме з цієї причини тим, хто бажає знизити вагу, але любить побалувати себе випічкою, газованими напоями та багато іншої шкідливою їжею, необхідно в терміновому порядку переглянути свій раціон. Але краще довіритись лікарю.

З плином часу кінцеві продукти обміну речовин і органи, які відповідають за метаболізм, істотно змінилися. Видільні процеси безпосередньо пов’язані з метаболічними. У ссавців в тілі знаходиться нирка третього типу — метанефрос. Саме вона і бере участь в утворенні кінцевих продуктів. Завдяки метаболізму утворюються кінцеві продукти — вода, сечовина і вуглекислий газ. Всі вони надалі виходять з тіла природним шляхом. Органи обміну речовин, які беруть участь у процесі виведення з організму кінцевих продуктів: нирки, печінка, шкіра, легені.

Найчастіше пацієнти приходять до дієтолога вже з готовими аналізами, крім тих випадків, коли звертається здорова людина з метою отримання рекомендацій по правильному харчуванню. Важливими аналізами для дієтолога є: загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, кров на цукор, біохімія крові, кров на гормони щитовидної залози.

Ці дані дають можливість зробити висновок про стан здоров’я пацієнта, але я вважаю що цього не достатньо для призначення дієти, необхідно врахувати особливості метаболічних процесів — створення метаболічного паспорту який представляє собою повний набір низкомолекулярних метаболітів.

Метаболіти — це проміжні та кінцеві продукти обміну речовин (ендогенні и екзогенні). Метаболіти визначають як молекули разміром не більше 1 КДа. Це чужерідні субстанцій (наприклад, ліки), їх називають ксенометаболітами або ксенобіотиками.

Метаболоміка — це систематичне вивчення унікальних хімічних процесів, в яких задіяні метаболіти; при цьому основну увагу приділяють метаболічним профілям на клітинному та органному рівнях. Вивченням особливостей метаболічних процесів організму займається наука метаболоміка, дуже молода наука, яка виникла на початку  XXI століття.

Перша версія бази даних про метаболом людини була створена у 2007 році канадськими вченими під керівництвом Девіда Уішарта з Університету Альберти. В программі «Метаболом людини» була представлена інформація про 2500 метаболітів, 1200 ліків та 3500 речовин, які містяться у продуктах харчування. Метаболом являє собою повний набір метаболітів, які є кінцевим продуктом обміну речовин в клітині, тканинах, органах або організмі.

Висновок.

Важливими аналізами для дієтолога є: загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, кров на цукор, біохімія крові, кров на гормони щитовидної залози. Ці дані дають   можливість зробити висновок про стан здоров’я пацієнта, але я вважаю що  цього не достатньо для призначення дієти, необхідно врахувати особливості метаболічних процесів, бо кожна людина має унікальний набір метаболічних реакцій, які зумовлені генетично. Один і той же раціон харчування може бути досить ефективним для одного пацієнта і абсолютно не діяти на іншого. Впровадження метаболічних паспортів може сприяти колосальному прориву в лікуванні захворювань. По-перше, фармацевтичні компанії зможуть створювати високоефективні ліки виборчої дії, що ідеально відповідають генетичному профілю конкретного пацієнта. По-друге, істотно зросте безпека лікарських препаратів. По-третє, удосконаляться методи підбору точних доз ліків, що зменшить токсичну дію на організм. По-четверте, точні дані про генетичні риски пацієнта дозволять вчасно зробити профілактичні заходи по відвертанню виникнення захворювання. Тож метаболічний паспорт повинен включати загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, кров на цукор, біохімія крові, кров на гормони щитовидної залози, метаболом пацієнта. Крім того дієтолог повинен враховувати для призначення дієти стать, національність, стан здоровя  та вік пацієнта.

Adblock
detector