Найкращий тато

Згідно з Р. Докінзом, найбільший внесок в майбутнє потомство «вкладає» самиця. Але запропонуйте ТОП-5 найкращих татусів, вказавши як це відбивається на структурі популяцій цих видів?

Доповідь підготувала учениця 11 класу Кохан Анастасія.
Найкращий тато

Згідно з Річард   Докінзом, найбільший внесок в майбутнє потомство «вкладає» самиця.

У своїй книзі «Егоїстичний ген» (Глава 8 Битва поколінь) він відзначав,що батьківський внесок визначається як «будь-який внесок   в окремого нащадка, що підвищує шанси нащадків на виживання.   Він складається з усієї їжі, яку він може зібрати, всіх ризиків, на які він готовий піти, і всієї енергії, і зусиль, які він здатний вкласти в турботу про добробут своїх дитинчат.

Р. Трайверс в своїй роботі пояснює, що  батьківський внесок, це будь-який час, енергетичні ресурси і поведінкові зусилля, спрямована на підвищення ймовірності виживання і репродукції одного дитинчати.

Для самки ссавців формою батьківський вкладу є: внутрішнє запліднення, вагітність, лактація і догляду за дитинча.

Про вагомий внесок самки ми можемо говорити вже з моменту зачаття.   Сперматозоїди та яйцеклітини вносять рівне число генів, але поживні речовини яйцеклітини вносить набагато більше,  фактично сперматозоїди зовсім не містить поживне речовини і просто забезпечує якомога більш швидке перенесення своїх генів в яйцеклітині. Таким чином, в момент зачаття батько вносить в зародок менше ніж 50%  ресурсів.

У більшості видів тварин (амфібій, рептилій, птахів і ссавців) для яких відзначена батьківська турбота, основний батьківський внесок вносить самка, а не самець. Одним з найбільших еволюційних перетворень, каталізувати підвищений батьківський внесок самки  — виникнення внутрішнього запліднення.

Внутрішнє запліднення істотно підвищує шанси ембріона на виживання, так як його існування в материнській утробі багато безпечніше, ніж у зовнішньому середовищі.

Внутрішнє запліднення є формою батьківського внеску.   Без будь-яких винятків саме самка звалює на себе цю ношу. І ноша ця дійсно істотно: у рептилій відкладання яєць пов’язані з витратою 5-20% річні енерговитрати матері, а у новозеландської птах ківі вага відкладається яйце досягає до третини ваги самої самки.При внутрішньому заплідненні істотно знижується чисельність потомства, і відбувається перехід від кількості до якості.

Перехід до внутрішнього запліднення створив новий напрямок селективного тиску на самцях. Їм нічого не залишалося, як пристосовуватися до нових обставин: більшою вибірковості з боку самок і їх зрослої вимогливості до енергетичного внеску самця (ресурси, якими самець забезпечує самку і її потомство).

На цьому еволюційному етапі самці втратили контроль батьківства.  У нових умовах самці поступово виробили поведінкові стратегії, спрямовані на підвищення впевненості в батьківстві. Прикладом подібної стратегії служить охорона самки і повний контроль її спілкування з іншими самцями   у  павіанів, гамадрилів,   горил .

Відомо, що турботу про потомство проявляють самці у деяких видів риб і амфібій   Зрозуміло, ситуація з виношуванням розвиваються ікринок в спеціальній сумці на животі, як це має місце у морських коників і морських голок, явище незвичайне. Але турбота про гніздо з ікринками, забезпечення його вентиляції та безпеки — справа звичайна (так поступають самці трехиглой Колюшкі).

У птахів батьківська турбота про дітей і зовсім явище буденне. Турботливі батьки не тільки приносять їжу пташенятам і охороняють гніздо від небезпек, але часто беруть на себе роботу по висиджування яєць (як, наприклад, страуси).

У деяких амфібій турботу про потомство бере на себе самець. Самці морських коників виношують запліднену ікру в спеціальній кишені на черевці. У визначений час татуся «народжують» крихітних морських ковзанів.

Очевидно, що відмінності за батьківським вкладу в потомство між птахами і ссавцями не можна віднести за рахунок інтелектуального рівня розвитку видів, бо в цілому ссавці перевершують птахів за цим показником. Важливим фактором, що сприяє розвитку батьківської турботи у птахів, може виступати моногамія. Дійсно, багато видів птахів моногамні і про пташенят піклуються обидва батьки. Серед ссавців моногамія поширена значно рідше.

Важливою еволюційної інновацією в сфері батьківського піклування стало живородіння. Живородіння передбачає, що плід буде розвиватися частину часу в утробі матері і є новим кроком на шляху переходу від кількості до якості. Це перетворення ще більше підвищує шанси потомства на виживання. Однак істотна енергетична плата за виживання потомства також цілком і повністю лягає на самку.   Наприклад, у гризунів вагітна самка повинна споживати на 18-25% більше калорій на день, щоб вагітність протікала вдало.

Третя велика інновація батьківського внеску пов’язана з грудним вигодовуванням дитинчат. Самки всіх без винятку видів ссавців годують дитинчат молоком . Зрозуміло, грудне вигодовування   енергозатратне. Самці і самки ссавців мають молочні залози. Однак функціонують вони тільки у самок, і, отже, годувати грудьми у всіх видів ссавців можуть тільки самки.

Серед сучасних ссавців, які практикують моногамію (песці, лисиці, шакали, гібони, сиаманги), самці вносять свій внесок в харчування дитинчат, добуваючи для них їжу, після того, як вони перестають годуватися молоком.

Втім, Френсіс з колегами, які спостерігали за популяцією летючих собак в Малайзії, повідомляють, що самці даної популяції мали розвинені молочні залози, що виділяють молоко. Неясними залишилися причини даного феномена: чи то самці дійсно годували грудьми дитинчат, то чи лактація була побічним наслідком екології харчування — дана популяція годувалася переважно фруктами з багатим вмістом фітоестрогенів. Якщо самці з цієї популяції летючих собак дійсно годували дитинчат молоком, то вони являють собою єдиний відомий науці вид ссавців з такою фізіологічної адаптацією. За винятком, звичайно, сучасних батьків в людському суспільстві, вигодовують новонароджених штучними сумішами з пляшок.

Кожен вид запрограмований на виживання у своєму середовищі проживання. Турбота про потомство у тваринному світі далеко не завжди лягає на плечі матері – нерідко саме батько бере на себе догляд за потомством. Іноді самець сам виношує майбутніх дитинчат. Часом він висиджує яйця або приймає пологи. До найкращих татусів можна віднести

1.Морського коника

У морських коників тато – це мама. Самка потрібна лише для того, щоб скинути ікру в спеціальну кишеню на тілі самця. Після цього пара розходиться. Коник запліднює ікринки і виношує потомство 45 днів. Він гладшає, стає повільним і переживає всю красу вагітності, а під час пологів навіть відчуває перейми.

2.Нанду

Нанду   мешкає на території Південної Америки, він строго стежить за своєю територією і зграєю; самець будує гніздо, видобуває їжу і охороняє свою сім’ю від агресії з боку хижаків і конкурентів. При цьому самець нанду – абсолютний багатоженець.   Після періоду шлюбних ігор 5-12 самок   одночасно зносять яйця в загальне гніздо, і всі їх висиджує самець. Він знаходиться в гнізді всю ніч і ранок.  У разі небезпеки самці захищають яйця, пирхаючи і клацаючи дзьобом і змієподібно обертаючи роздутою шиєю. Через шість тижнів починають з’являтися перші страусенята, батько дбайливо вигулює молодняк.

3.Бур’яниста курка

Птах мешкає в Австралії і на островах Тихого океану і примітна своєю витонченою методикою вирощування пташенят.

Після того як самка зносить яйця в спеціально підготовлене місце: невелику ямку, прикриту палим листям – турбота про потомство переходить до майбутнього батька. Рослини гниють і виділяють тепло, яке йде на обігрів кладки. Проблема полягає в тому, що в гнізді необхідно підтримувати температуру 33,3 ° С. Як тільки рівень перевищується, тато розгрібає купу і дає кладці охолодитися. Як тільки стає холодніше, він збирає нове листя і ховає в них яйця. І так 11 місяців.

Термометром служить шия самця, яка позбавлена ​​оперіння. Щоб стежити за температурою, він занурює голову всередину гнізда кілька разів на годину. І цей «датчик», як встановили вчені, має похибку всього 0,1° С!

4.Якана

Незвичайний птах, поширений в субтропіках і тропіках обох півкуль. Мешкає вид біля водойм, на берегах яких створює свої гнізда. Невелику якану часто можна побачити під час бігу по рослинності, яка плаває по воді – птах настільки малий, що листя утримує його.

Самка, яка більша за самця, зносить яйця і відразу переходить до пошуку нового партнера. Самка злучається три-чотири рази за сезон, а самці висиджують яйця – іноді відразу від декількох особин (таткові, який сидить у гнізді можуть скинути свою кладку абсолютно сторонні мами). Після появи пташенят батько продовжує піклуватися про потомство: годує, захищає, гріє під крилом, якщо вони ненароком впали у воду. Так він піклується про дітей, поки ті не зміцніють і не зможуть пересуватися самостійно.

За рік одна самка робить до восьми кладок, а самець може виростити два виводка пташенят.

5.Жаба

У природі зустрічається 579 видів жаб. Але у всіх є одна спільна риса – майбутніх пуголовків виношує батько. Для цього природа розробила спеціальні особливості будови тіла.

Деякі види жаб (наприклад, рінодерми Дарвіна, волохата жаба з Камеруну) переносять ікринки у роті, відмовляючись від харчування на період дозрівання ікри. Інші самці прикріплюють ікринки до шкіри і переносять їх з собою (жаба-повитуха). Є види (Піпа Карвальо і Піпа звичайна) які мають спеціальний мішечок на тілі, в який поміщається ікра – і самець виношує її доти пір, поки дитинчата не стануть повністю готовими до життя в навколишньому середовищі.

6.Імператорський пінгвін

Рівноправність – девіз сімейного життя пінгвінів. Тут про дитинча піклуються обидва батьки, кожен на своєму етапі: мама виношує яйце, а тато висиджує пташенят. Знесене яйце самець акуратно ставить на лапки і дбайливо вкриває спеціальної шкірною складкою внизу живота – насідною сумкою.

Приблизно три місяці батько не розлучається з яйцем, пересувається вкрай обережно і нічого не їсть, існуючи за рахунок наявних жирових запасів. При сильному морозі самці збиваються в купки і закривають один одного від вітру. Самки у цей час відновлюють сили в океані, але повертаються до моменту появи потомства. Якщо вони запізнюються, кілька днів батько може годувати пташеня спеціальним поживним соком, який виробляє його організм.

Після повернення самка переймає естафету у батька. Через п’ять тижнів після народження малята вже не вміщаються у насідну сумку і відправляються в «дитячий садок», де проводять час, тісно збившись в купку. По периметру поперемінно чергують батьки: зігріваючи молодняк від морозів і охороняючи від хижаків. Годування адресне: пара батьків знаходять в натовпі молодняка своє пташеня і годують тільки його.

Кожен вид запрограмований на виживання у своєму середовищі проживання. Турбота про потомство у тваринному світі  підвищує  виживання і репродукцію потомства. Це забезпечує  структуру популяцій видів : статеву, вікову, просторову.

Презентація

 

 

Adblock
detector