Невидимі ліхтарики

Відомо, що більшість скорпіонів здатні світитися під ультрафіолетом. Однак 2005 року було показано що їх флюоресценція може відлякувати потенційну здобич – летючих комах. Які функції тоді може мати флюоресценція у скорпіонів?

Доповідь підготував учень 10 класу Кулик Данил

Мало хто знає, але навколо нас постійно відбувається грандіозне світлове шоу, яке ми, на жаль, не бачимо.  Справа в тому, що багато членистоногі (комахи, павуки та ін.) мають одну цікаву особливість: вони світяться в ультрафіолетовому світлі.  Світлячки і інші тварини, наділені здатністю біолюмінесценції, світяться за рахунок хімічної реакції, що протікає в спеціальних органах світіння.  Це явище бачили багато.  А ось скорпіони, деякі павуки і ряд споріднених їм організмів здатні виробляти синьо-зелене свічення за допомогою явища флуоресценції.

Молекули екзоскелета (зовнішньої оболонки) цих тварин поглинають невидимий нашому оку ультрафіолетове світло (320-400 нм), після чого повторно випромінюють ультрафіолет вже у видиме нам синювате світло.

Чому ж членистоногі світяться в ультрафіолеті? Якщо коротко: для багатьох з флуоресціюючих тварин ми не знаємо чому. Є багато літератури про свічення різних членистоногих, основну думку якої можна звести до: «Ого! Воно світиться!!!».

Правда, для скорпіонів механізм цього свічення вивчений детальніше. У скорпіонів спостерігається, так звана, кутикулярна флуоресценція. У ній беруть участь два з’єднання, що знаходяться в епікутикулі скорпіона: бета-карболін, 4-мітил 7-гидроксикумарин. Кумарин, до речі, використовується в духах або як ароматизатор із смаком кориці. З приводу призначення флуоресценції скорпіонів є пара гіпотез. Більшість комах можуть бачити ультрафіолетове світло, тому їх світ виглядає зовсім інакше, ніж наш.

Згідно з деякими експериментами, скорпіони можуть використовувати здатність поглинати ультрафіолет для пошуку притулків. В ході експерименту на скорпіонів наділи крихітні окуляри, із-за яких тварини не могли бачити очима. Але як тільки включали ультрафіолетове світло, тварини досить швидко знаходили відповідні укриття. Мабуть, орієнтування відбувалося за рахунок сигналів, що отримуються від поверхневих покривів, які поглинали ультрафіолет. Згідно іншої версії, свічення скорпіонів в ультрафіолеті є пережитком раннього девонського періоду, коли землю населяли гігантські скорпіони і багатоніжки. Накопичені в покривах речовини, здатні поглинати ультрафіолет і випромінювати блакитне світло, могли захищати древніх членистоногих від сонячних опіків. Принаймні, в молодих саджанцях рослин саме кумарін виконує функцію сонцезахисного крему. Американські арахнологи розгадали секрет пустинних павукоподібних.

Скорпіони є одними з самих лякаючих представників класу павукоподібних. Вони не лише забезпечені міцною бронею, клішнями і отруйним жалом, але і світяться в ультрафіолетових променях неприродно-блакитним кольором.  Довгі роки арахнологи намагалися зрозуміти, що є причиною подібного свічення. Деякі учені вважали, що скорпіонам, що святяться, легко знайти один одного. Інші — що скорпіони таким чином засліплювали жертви. Крім того, вважалося, що ефект перетворення світлових променів може виступати як сонцезахисний крем. Проте після експериментальної перевірки жодна з цих гіпотез не підтвердилася, внаслідок чого фахівці передбачили, що флюоресценція скорпіонів не несе жодній конкретній функції, а є випадковим результатом еволюції.  Проте біологи з Університету Каліфорнії вважають інакше. Група учених під керівництвом арахнолога Карла Клука впритул наблизилася до розгадки таємниці свічення скорпіонів.

Висновок.

Ми вважаємо, що за допомогою ультрафіолету і на підставі рівня освітленості скорпіони можуть визначити, коли їм краще виходити на поверхню, щоб шукати видобуток. В ході ряду досліджень було встановлено, що всі павукоподібні регулюють рівень активності залежно від кількості ультрафіолету, що потрапляє на них. Якщо скорпіон голодний, він відправиться на полювання незалежно від рівня освітленості. Але якщо він ситий, то, як правило, проведе ніч спокійно, особливо за часів повного місяця. Флюоресценція може бути частиною механізму, за допомогою якого скорпіони реагують на місячне світло.

Adblock
detector