Птахи проти кажанів

Птахи і кажани є літаючими формами двох провідних гілок розвитку наземних хребетних (рептилій і ссавців). Обидві ці групи добре адаптовані до польоту. Але кожна з них має свої певні переваги. Чи можливий варіант, коли, користуючись своїми перевагами, одна з цих груп повністю витіснить іншу і стане причиною її вимирання?

Доповідь  та презентацію підготувала учениця 11 класу Кочерга Вероніка.

Птахи проти кажанів

Стародавні хордові були подібними до сучасних ланцетників. Вони дали початок рибам. Одна з цих груп тварин — стародавні кистепері риби — дала початок наземним хребетним тваринам — стародавнім земноводним стегоцефалам, а вони — давнім плазунам. Вихід на сушу первинних хребетних був забезпечений перетворенням плавників на кінцівки наземного типу, повітряних мішків — на легені. В освоєнні плазунами суші важливе значення мали поява сухих зроговілих покривів, захисних оболонок зародка та багатої на жовток яйцеклітини, розвиток внутрішнього запліднення. З примітивних плазунів через звірозубих ящерів виникли перші ссавці. Пізніше, також від однієї з гілок плазунів, з’явилися стародавні птахи (археоптерикс), а від них — сучасні птахи. Теплокровність, чотирикамерне серце, одна дуга аорти (розділяє кровоносну систему на мале і велике коло кровообігу), інтенсивний обмін речовин забезпечили розквіт ссавців і птахів.

Птахи і кажани є літаючими формами двох провідних гілок розвитку наземних хребетних (рептилій і ссавців). Обидві ці групи добре адаптовані до польоту. Але кожна з них має свої певні переваги.

Щоб відповісти на запитання: чи можливий варіант, коли, користуючись своїми перевагами, одна з цих груп повністю витіснить іншу і стане причиною її вимирання? Давайте розглянемо декілька цікавих фактів.

Факти про птахів

Налічують близько 9000 (в Україні – понад 400) видів птахів. Розміри птахів коливаються від 1,6 г (колібрі-джміль) до 130 кг (страус африканський).

 1. Птахи мають постійну температуру тіла і не залежить від температури середовища. Вони –   теплокровні, або гомойотермні тварини, що обумовлено інтенсивним обміном речовин та досконалими механізмами терморегуляції.
 2. Для птахів характерні різні середовища існування. Вони пристосовані до життя на воді, болоті, на деревах, у грунті та ін..
 3. Птахи народжують звичайно декілько пташенят,виводків за сезон може бути декілька.У частини птахів, пташенята , після народження  готові до самостійного життя.
 4. Вони мають різноманітну харчову базу. Живляться рибами, комахами, амфібіями, рептиліями.
 5. Серед птахів  є рослиноїдні та хижаки .

Факти про кажанів

 1. Кажани становлять одну з найбагатших за видовим складом груп ссавців
 2. Вони не змінили свій зовнішній вигляд та інші особливості за останні кілька десятків мільйонів років.
 3. Деякі види кажанів нашої фауни здійснюють,як і птахи   сезонні міграції, відлітаючи на холодний зимовий період на південь.
 4. Народжують звичайно лише одного, рідко двох, малюків.
 5. Живуть звичайно до 10-15 років, що компенсує низьку їх плодючість.
 6.  Вони не тільки літають, а й добре бігають по землі,
 7. Кажани —  здатні до гіпотермії:   у стані спокою вони входять в стан глибокого фізіологічного сну, знижуючи температуру тіла до температури середовища.Вони часто обирають для своїх зимовищ печери,
 8. Кажани бачать вухами: видаючи серії ультразвуків на частотах 20-120 кГц, вони, сприймаючи відлуння, розрізняють предмети величиною 1-10 мм. Це дозволяє кажанам літати в темряві і бачити комах.
 9. За добу кажан з’їдає комах загальною вагою до 1/2 — 2/3 своєї ваги,
 10. В період розмноження більшість кажанів перебирається з прохолодних печер в теплі гроти, дупла та інші сідала, і самиці утворюють виключно жіночі групи — виводкові колонії.
 11. Вони звичайно паруються в кінці літа або восени, однак розвиток зародка починається тільки весною з настанням теплих днів.
 12. Вони найвразливіша група ссавців — всі види кажанів нашої фауни занесений до Червоної книги України; всі види європейських кажанів охороняються Бернською конвенцією.
 13. Кажани — єдина група ссавців аборигенної фауни, що активно використовує архітектурні та різні інженерні споруди для свого притулку, і частина видів кажанів стали звичайними саме у містах, але кажани дуже страждають від вітряки  . Через вітряки миші гинуть тисячами, і якщо нічого не зробити, деякі їх різновиди опиняться на межі зникнення. І британські вчені — професор Пол Райсі і доктор Баррі Ніколлс з університету Абердина— вирішують цю проблему.

Сьогодні спостерігається катастрофічне зниження чисельності багатьох видів. Такий стан є наслідком дії різних негативних природних та антропогенних факторів. За приблизними підрахунками близько 2 5% птахів, понад 6% ссавців до якизх належать і кажани.

Жодна з названих груп не може витісняти іншу і бути причиною її вимирання: різний час активності тварин, харчова база розмежована (птахи мають ширшу кормову базу, кажани живляться нічними комахами) та інше.

Зменшення чисельності кажанів повязане з іх прямим знищенням через забобони, їх високою чутливістю до змін довкілля, руйнуванням осередів існування  (знищення старих дерев з дуплами,   активний розвиток гірського туризму), природні аномалії, стихійні явища і катастрофи (урагани, пожежі, повені і засуха, морози, землетруси), масове розмноження шкідників і паразитів.

Презентація «Птахи проти кажанів»

 

Adblock
detector