Соціальні павуки

В ході еволюції у комах неодноразово відбувався процес соціалізації з утворен- ням складних суспільств особин одного виду (мурахи, терміти, оси тощо). Чи можливо створення таких складних соціальних утворень у павуків і які особли- вості будуть їм притаманні у випадку виникнення?

Доповідь підготувала учениця 11 класу Гусарова Анжеліка.

Соціальні павуки

Павуки є одними з найбільш різноманітних, широко поширених і успішних хижаків у тваринному світі, частково завдяки своїм універсальним здібностям, які знаходяться виключно в їх розпорядженні. Їх лапи можуть пройти по будь-якій поверхні, в іклах криється смертельна отрута, а в їх тілі знаходиться клейка речовина, міцніша, ніж сталь.

Павуки грають велику роль в природі — вони поїдають шкідливих комах, які найчастіше потрапляють до них у павутину. Люди з павутини павуків тчуть тканини, які користуються великим успіхом на ринку тканин

У наш час існують навіть спеціальні ферми, на яких вирощують павуків і скорпіонів, використовуючи їх в подальшому в медицині.

Щонайменше, 50 тисяч видів тварин на нашій планеті є соціальними істотами, які витворили свої суспільства. Здебільшого то є комахи: 20 тисяч видів бджіл, 30 тисяч видів ос, 12 тисяч видів мурах, 3-и тисячі видів термітів – усі вони, у більшій чи меншій мірі, є соціальними. 

Але що можна сказати за павуків ? Чи можна назвати іх соціальними .

Загалом ні , та є яскраві приклади  , які свідчать про протилежне.

Раніше невідомий вид тарантула знайшли в лісах Гайани в Південній Америці. Тварина виділяється незвичайним синім забарвленням

Раніше невідомий вид тарантула знайшли в лісах Гайани в Південній Америці. Тварина виділяється незвичайним синім забарвленням виявив Ендрю Снайдер, зоолог з університету штату Міссісіпі. «В ту ніч світло мого ліхтарика відбилося від чогось синього і блискучого всередині гниючого пня. Спочатку я подумав, що це просто відблиск очей павука, але щось було не так і це змусило мене повернутися. Я відразу зрозумів, що павук відрізняється від будь-якого виду, який зустрічався мені раніше», — розповідає вчений.

Розглянувши пень ближче, Снайдер знайшов ще кілька отворів, в кожному з яких жив тарантул. Це дозволяє припустити, що павуки щойно відкритого виду живуть свого роду «сім’ями».Це означє, що є соціальні види павуків.

Уздовж дренажних басейнів річки Сорек в Ізраїлі мільйони павуків створили «зачарований» ліс – дерева та кущі загорнуті у товстий шар павутини.

Як відомо, річка Сорек багата поживними мінералами, тож через властивості води тут є багато москітів, якими харчуються павуки. Вони почали розмножуватись тут у рекордно великих кількостях, що павутина розростається з величезною швидкістю.Павутиною покрита трава, чагарники і навіть великі дерева.  у деяких місцях товщина павутини сягає товщини пожежного шланга, і була настільки важкою, що ламала ліхтарі.

На мій погляд  всі павуки як  і представники перетинчастокрилих теж могли б бути соціальними тваринами. В такому випадку вони повинні мати   житло, яке являє собою спільну величезну ловчу мережу в середині якої знаходиться щільна  павутинна -мережа де б представники родини могли ховатись, чекаючи на жертву та розташовувати кокони з майбутнім потомством.

Це могла б бути колонія житлом для якої є декілька дерев. Павутинні сітки для ловлі комах повинні розташовуватись на периферії. Кооперація дозволила б павукам справлятись з  комахами значних розмірів. Павуки могли б разом нападати на жертву, що забезпечувало б успіх полювання і підвищувало рівень захищеності від  хижаків. Засобом для комунікації могли б слугувати ферамони, а також коливання павутини.

Соціальні павуки  повинні мати симбіонтів для знищення залишків їжі павуків.

Не зайвим буде і розподіл за функціями:

  1. Поділ репродуктивних функцій.
  2. Кооперація між членами колонії для спільного добування їжі.
  3. Вигодовування потомства.
  4. Будівництво.
  5. Захист гнізда.
  6. Внутрішньовидова комунікація

Презентація

Adblock
detector