Застуда

Часто можна почути народну мудрість: «Не ходи без куртки/шапки, не мочи ноги, бо захворієш». Як переохолодження пов’язане з інфекційними хворобами?

Доповідь підготувала учениця 10 класу Кочерга Вероніка.

«Не ходи без шапки, куртки, бо ноги простудиш».- народна мудрість, що свідчить про те, що під час, так званого, «простудного сезону» можно захворіти.

Хвороба, або захворювання — патологічний процес, який проявляється порушеннями морфології обміну речовин  та функціонування організму людини.

Причини хвороби — це хвороботворні (патогенні) мікроби і віруси. Мікроби й віруси попадають в організм здорової людини безпосередньо від хворої. Інфекція також заноситься із харчовими продуктами, забрудненими мікроорганізмами через споживання немитих овочів, фруктів, брудні руки, через предмети, через пил.

Виділяють такі фактори захворювань :

  1. Психо-соціальні фактори.

До них відносяться стрес, психологічна травма та інше. Розвитку тахих захворювання сприяють соціальні та професійні фактори — епідемічні захворювання, авітамінози, спричинені неповноцінним харчуванням, порушення правил охорони праці, а також тривалі негативні емоції, які впливають на нервово-психічну сферу.

  1. Хімічні фактори.

До них належать кислоти, основи, алкоголь. Оптимальна кількість хімічних елементів в організмі людини є запорукою здоров’я. Їх дисбаланс може свідчити про захворювання організму.

2.Фізичні факторами (температура, оптичне та іонізуюче випромінювання, механічні фактори — тиск, вібрація, механічні пошкодження тощо).

До фізичних факторів, що сприяють розвитку недуг, належать охолодження (поліартрит, гломерулонефрит, пієлонефрит), перегрівання (тепловий удар, перебування на висоті понад 3500-4000 м над рівнем моря (висотна хвороба), перехід від підвищеного атмосферного тиску до нормального (кесонна хвороба), вплив радіонуклідів (променева хвороба, лейкемія, анемії).

Різкі коливання зовнішнього середовища в бік підвищення або зниження температури викликають розлад здоров’я, а нерідко і смерть людини. Так як життєві процеси в організмі можуть протікати в досить вузьких межах температур внутрішнього середовища, то при коливаннях температури зовнішнього середовища фізіологічні механізми терморегуляції вирівнюють температуру тіла, пристосовуючи організм до цих коливань. Якщо ж температура шкірних покривів знижується до 25 ° С або підвищується до 45 ° С, то захисна реакція організму порушується і наступають хворобливі зміни.

Кожна людина не з чуток знає, що таке простуда. Але ми часто не зовсім точно уявляємо, які механізми задіяні під час хвороби , і яку саме роль у розвитку застуди грає переохолодження.

Якщо ходити без куртки, шапки або ж взагалі промочити ноги відбудеться переохолодження організму. В основі переохолодження лежить порушення механізмів терморегуляції та порушення  енергетичного балансу і поступовим зниженням температури тіла.

Давайте розберемося , чи завжди переохолодження закінчується застудою?

Застудою ми називаємо захворювання органів дихання , що виникають після впливу холоду на організм. Під цим «маркуванням» можуть ховатися багато інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів , серед яких риніт , ангіна , фарингіт , ларингіт , тонзиліт та інші. Під впливом холоду також можуть загострюватися різноманітні хронічні захворювання інших органів , наприклад , гломерулонефрит і ревматизм . У такому випадку ми теж іноді говоримо, що захворіли через застуду.

Лікарі найчастіше виділяють гострі та хронічні захворювання.

Гостра форма часто характеризується високою температурою і яскраво вираженим больовим синдромом. Лікування в цьому випадку необхідно невідкладне.

Хронічні захворювання потребують комплексного підходу. Найчастіше метою лікування хронічних захворювань є не досягнення повного вилікування, а зниження частоти загострень та більш тривалий період ремісії.

Чому холод викликає простуду? Переохолодження призводить до порушення кровообігу і знижує проникність судин, причому не тільки в місці впливу низьких температур , але і в інших частинах тіла. Так , наприклад , переохолодження ніг впливає на кровоносні судини дихальних шляхів. В результаті відбуваються зовсім не безневинні зміни . Порушення кровообігу погіршує харчування тканин, різко знижується імунні реакції організму і створюються сприятливі умови для розмноження мікроорганізмів, які спричиняють  простудне захворювання.

Розрізняють такі періоди в розвитку хвороби:

  • прихований (латентний, інкубаційний);
  • продромальний (проміжок між першими симптомами захворювання і повним розвитком хвороби);
  • період виражених проявів (розпалу хвороби);
  • кінець хвороби (видужання, рецидив, хронічна форма, смерть).

Висновок

Поява застуди ми пов’язуємо з негативним впливом на організм холоду. І такий зв’язок дійсно існує. Але одного переохолодження мало. Тільки якщо холод буде діяти спільно з інфекцією, ми « заробимо » хворобу. Причиною застуди можуть стати як вірусна, так і бактеріальна інфекції. « Простудні інфекції» найлегше поширюються в сиру прохолодну погоду. І саме в цей час ми найчастіше переохолоджуємося бо ходимо без шапки й куртки і тим самим створюємо всі умови для її проникнення в організм.

Adblock
detector